Niecodzienna lekcja plastyki Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cynarski Józef   
17.03.2017.

lekcja plastyki.jpg W dniu 15 marca br. uczniowie starszych klas naszej szkoły mieli możliwość malowania i rysowania pod kierunkiem profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajęcia z klasą VI prowadziła Pani Maria Siuta – Górecka. Pani Maria odbyła studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego w 1975 roku. W latach 1976 – 1995 pracowała jako nauczyciel akademicki w IWA UMCS w Lublinie, prowadząc pracownie w Zakładzie Rzeźby. W roku 1995 podjęła pracę w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym w Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Sztuki, gdzie kieruje Zakładem Rzeźby. Mąż Pani Marii – Stanisław Górecki odbył studia na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Włodzimierza Kunza, Mieczysława Wejmana i prof. Witolda Chomicza. Dyplom otrzymał w roku 1874. W latach 1974 – 1997 prowadził zajęcia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W latach 1992 – 1993 prowadził zajęcia w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. W latach 2002 – 2009 prowadził zajęcia w Instytucie Edukacji Artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W naszej szkole poprowadził z kasami IV i V zajęcia z rysunku. Państwo Góreccy swoje prace wystawiali w kraju i za granicą, otrzymali wiele nagród i wyróżnień. Ich prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach krajowych i zagranicznych.

Państwo profesorowie, na zaproszenia Pana Andrzeja Szypuły odwiedzili Różankę w dniu 11 marca i wystawiali swe prace w Domu Ludowym podczas spotkania przedstawicieli władz gminnych, Kół Gospodyń Wiejskich i zaproszonych gości. Uroczyste spotkanie zostało  zorganizowane przez Wójta i Ośrodek Kultury w Wiśniowej oraz miejscowe KGW w ramach obchodów Dnia Kobiet i Święta Sołtysa. Podczas tej uroczystości dyrektor szkoły zaprosił artystów do przeprowadzenia zajęć z uczniami oraz do wystawienia swoich prac w szkole. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać prace Marii Siuty – Góreckiej, Barbary Gancarz – Błońskiej oraz Jana Siuty. Uczniowie szkoły, pracownicy oraz rodzice w dniach od 14 do 16 marca mieli możliwość obejrzenia prac artystycznych, które objechały Europę a nawet Indie.

Po dwugodzinnych zajęciach Pani Maria wraz z mężem stwierdzili, że po raz pierwszy mieli możliwość prowadzenia zajęć z tak młodymi ludźmi. Kilku uczniów wykonało zadania w sposób ciekawy i prowadzący widzą w nich przyszłych artystów.

Spotkanie w szkole miało charakter retrospekcyjno-sentymentalny, z tego powodu, że Pani Maria przyjeżdżała jako dziecko do Różanki, gdzie wychował się jej ojciec – Józef Siuta. Państwo Góreccy odwiedzili też rodzinę, która mieszka w naszej miejscowości.

Nauczyciele wraz z uczniami składają gorące podziękowanie za przeprowadzone zajęcia oraz za obietnicę ponownego spotkania się w szkole.

 


Zmieniony ( 17.03.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Dzisiaj jest...

Dzisiaj jest: Piątek
30 Października 2020
Imieniny obchodzą
Alfons, Alfonsyna, Angel, Angelus,
Edmund, Klaudiusz, Przemysław,
Sądosław, Zenobia

Do końca roku zostało 63 dni.
Zodiak: Skorpion

Losowe zdjęcie

Sonda

W wolnych chwilach najczęściej...
 

Odwiedzili nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1051
mod_vvisit_counterWczoraj893
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4583
mod_vvisit_counterW tym miesiącu31769
mod_vvisit_counterOgółem1227190

Nasi Goście

Odwiedza nas 1 gość