Bieg "Tropem Wilczym" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Grodzka Agata   
13.03.2018.

  bieg tropem wilczym.jpg W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
W tym roku bieg odbył się 4 marca, w ponad 333 miastach. Uczestniczyło w nim ok. 70 000 osób. Jednym z takich miast był pobliski Strzyżów, gdzie po raz czwarty, o godz. 12:00 z Rynku wyruszyli uczestnicy biegu, by pokonać jeden z trzech dystansów 1963 m, 6 km lub 10 km. Meta zlokalizowana była na placu przed wejściem do tunelu kolejowego z II Wojny Światowej przy ulicy Żarnowskiej. Podstawowym dystansem dla wszystkich miast był bieg na 1963 metry - nawiązanie do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka, ps. "Lalek". Jednym z uczestników biegu był uczeń kl. VI naszej szkoły - Łukasz Paluch, który ukończył bieg z bardzo dobrym, 10 wynikiem, pokonując tym samym kilkudziesięciu starszych od siebie zawodników.
Biegowi „Tropem Wilczym” 2018 patronowali żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim:  Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych nadal nie znamy. Ich podobizny znajdowały się na koszulkach, w których biegli uczestnicy Biegu.

Łukaszowi gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Więcej informacji na temat idei biegu stronie http://tropemwilczym.pl/

Zmieniony ( 14.03.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Dzisiaj jest...

Dzisiaj jest: Środa
8 Kwietnia 2020
Imieniny obchodzą
Apolinary, Cezary, Cezaryna, Dionizy,
Gawryła, January, Radosław,
Sieciesława

Do końca roku zostało 268 dni.
Zodiak: Baran

Losowe zdjęcie

Sonda

W wolnych chwilach najczęściej...
 

Odwiedzili nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1507
mod_vvisit_counterWczoraj1434
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4455
mod_vvisit_counterW tym miesiącu13556
mod_vvisit_counterOgółem967547

Nasi Goście

Odwiedza nas 2 gości