Historia Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Grodzka Agata   
04.02.2013.

Krótki rys historyczny szkolnictwa w Niewodnej.


Korzystając z Kroniki szkolnej, protokołów Rady Pedagogicznej i innych materiałów zgromadzonych w Archiwum Parafialnym, ksiądz Henryk Czajka opracował siążkę: „Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Niewodnej 1859 – 2009”. Autor podaje, że w 1859 roku proboszcz parafii Niewodna – ks. Michał Solecki założył w tejże miejscowości szkołę „trywialną”, w której nauczycielem był Marceli Szczerbiński – organista. Nauka odbywała się w sali przybudowanej do organistówki. Kolejny budynek szkolny został oddany do użytku w 1894 roku.

W 150 – tą rocznicę powstania szkolnictwa funkcjonował obiekt wybudowany  w 1967 roku. Ksiądz Czajka zaznacza, że nauka odbywała się również w prywatnych domach i Domu Parafialnym. W latach 1859 – 1947 uczył tylko jeden nauczyciel, który zarazem pełnił funkcję kierownika szkoły. W tym czasie pracowali: Marceli Szczerbiński, Romuald Wojnarowski, Wawrzyniec Tomaszewski, Stanisław Wnęk, Stanisław Dobrowolski, Jan Szczepanik, Helena Językówna, Stefan Stecyk, Andrzej Gorczyca i Maria Jajko. Religii uczyli miejscowi księża.

W roku szkolnym 1947/48 funkcję kierownika objął Ferdynand Staroń. Pracę podjęła też jego żona Bronisława. W kolejnych latach pracowali też i inni nauczyciele. Po 10 latach Bronisława Staroń zastąpiła męża na stanowisku kierownika – pełniła tę funkcję przez kilka lat. W latach 1961 – 1978 kierował szkołą Stanisław Baran.

W kolejnych latach dyrektorami byli: Julia Baran, ponownie Stanisław Baran, Maria Włodyka i Renata Saletnik. W dniu obchodów 150 -lecia i podczas nadania imienia szkole w tej placówce pracowali: Jolanta Czerwonka, Grzegorz Mikuszewski, Małgorzata Sienkowska, Sławomir Szopa, Elżbieta Wajda, Lucyna Wawrzonek, Ewa Włodyka, Piotr Ziemba oraz ks. Henryk Czajka. Dyrektorem była wówczas Renata Saletnik.

W ramach reorganizacji sieci szkół w Gminie Wiśniowa, radni podjęli uchwałę stanowiącą o tym, że od 1 września 2012 roku Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki będzie filią Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Różance. W szkole filialnej uczą się uczniowie Oddziału Przedszkolnego i klas I-III.

Zmieniony ( 19.02.2013. )
 

Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Dzisiaj jest...

Dzisiaj jest: Sobota
15 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Celina, Fortunata, Ignacy, Iga, Ignacja,
Żegota, Krystiana, Nina, Walerian,
Waleriana, Wolimir

Do końca roku zostało 17 dni.
Zodiak: Strzelec

Losowe zdjęcie

Sonda

W wolnych chwilach najczęściej...
 

Odwiedzili nas

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj768
mod_vvisit_counterWczoraj706
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4519
mod_vvisit_counterW tym miesiącu10056
mod_vvisit_counterOgółem422497

Nasi Goście